Ruch ‘Nie dla Acta’. Młodzi Polacy właśnie wychodzą na ulicę nie w obronie pracy i płacy, ale w imię wolności Internetu.

Drukuj
Czy rząd swoją arogancją właśnie buduje przeżycie pokoleniowe, którego tak brakuje młodym Polakom? Być może z biernego pokolenia OBOK, stajemy się właśnie aktywnym obywatelsko pokoleniem ANTY.

Jeśli spojrzeć wstecz na 2011 – rok rewolucji, w których młodzi ludzie odgrywali pierwsze skrzypce – od Placu Tahrir po ruch Occupy Wall Street, można uznać, że młodzi Polacy przespali ten moment. Z wielu względów trudno dziś młodym ludziom w Polsce załapać się na ‘rewolucję’. W końcu od małego wmawiano nam, że ktoś inny nam tą wolność wywalczył i jedyne co możemy robić to zrobić z nią coś konkretnego – a najlepiej inwestować w siebie i pomnażać PKB. W tym klimacie też młode pokolenie opisuje raport Boniego Młodzi 2011, który, jak pisałam tu, pokazuje nas jako pokolenie ślepych krówek – które z radością sprzedaje wolność dla małej stabilizacji – w imię i phona, pracy w korporacji i wyjazdu do Turcji na wakacje. W tych rosnących aspiracjach materialnych i lifestylowych raport Młodzi 2011 widzi szansę budowy nowego modelu polskiej wspólnotowości. Nie widzi w młodych potencjału buntu, bo bunt się nam ‘nie opłaca’.

Twórcy raportu opisując ‘młodzież’ nagminnie zapominają jednak o jednym – wyjść poza cyferki, poza warszawski salon i oddać głos tym, których opisują.

Więc właśnie tytułowi ‘młodzi’ przemówili. Witamy w prawdziwym świecie.

A tu na ulicy, właśnie okazuje się, że wbrew założeniom, że ‘głupia publika łyka i łyka’ (Kisielewski) są jednak rzeczy które potrafią nas wkurzyć – i nie jest to brak pracy lub praca za 1200. Ale przemożna arogancja władzy.

Pokolenie OBOK przemawia

Ale po kolei. Z prowadzonych właśnie badań etnograficznych (o których dużo więcej będzie można przeczytać tu) wyłania się nam obraz, w przeciwieństwie do pobożnych życzeń raportu Boniego, pokolenia niezbyt chętnego do ‘przejęcia’ pałeczki współtworzenia Polski, o czym tak bardzo marzą twórcy raportu Młodzi 2011. Młodzi Polacy, z którymi rozmawiałam, żyją raczej OBOK. Nie mają wcale oczekiwań wobec państwa. Wiedzą, że państwo niewiele im może dać. Mają to państwo w nosie. Ale mają też nadzieję, że to państwo da im święty spokój. Nie widzą sensu buntu, nie są ANTY. Nie ma w nich ( nas) tak obecnego na Zachodzie rówieśników, poczucia niesprawiedliwości dziejowej. Nie ma też, tak potrzebnego do powstania ruchu społecznego poszczucia braterstwa, wspólnoty i chęci przekraczania poza jednostkowe. Do czasu.

Bo to wszystko zmienia się właśnie na naszych oczach.

Kiedy pokolenie OBOK staje się ANTY 

 Jesteśmy świadkami czegoś, co do tej pory uznawaliśmy za niemożliwe. Pokolenie egoistów, pokolenie 1200, pokolenie, które żyje OBOK właśnie wychodzi na ulice polskich miast. I to nie w obronie własnej pracy i płacy a w imię wolności Internetu. Rząd swoimi działaniami w sposób niesamowity zdołał zaktywizować młodych Polaków do aktywności obywatelskiej. Chciałoby się powiedzieć ‘well done’ i napisać instrukcję o tym jak stworzyć aktywnych obywateli w 24 godziny. Rząd swoją arogancją właśnie buduje przeżycie pokoleniowe, którego tak brakuje nam, młodym Polakom – z biernego pokolenia OBOK, stajemy się aktywnym pokoleniem ANTY. Niesamowite jest to, że arogancja władzy sprawia, że jesteśmy w stanie wyjść na ulicę – nie w obronie jasno zdefiniowanego interesu własnego – pracy, płacy, kasy – wiemy, że tego nam rząd nie załatwi. Moment, w którym rząd wchodzi w coś, co uznajemy za na nasze własne podwórko wolności to już ten jeden krok za daleko.


Photo by:  Jaffiche.fr , licencja some rights reserved 
http://www.flickr.com/photos/geoffreydorne/4742252765/

Czytaj również
  • matka ironia

    Nie tyle w imię wolności internetu co w imię wolności słowa! Może wśród tych osób są ludzie,którym zależy tylko na darmowym ściąganiu filmów; jednak wyszło mnóstwo młodych ludzi, którym nie spodobał się sposób w jaki rząd potraktował naród. Pan Donald Tusk nie wyszedł z inicjatywą do ludzi,mało tego; za nic miał sobie zdanie ludzi, którzy go wybrali.To nie jest demokracja.
    Przypominam również,że ACTA wiąże się nie tylko z ograniczeniem wolności słowa w internecie, zamknięciem stron udostępniających filmy bez wykupienia odpowiednich licencji,ale także wzrost cen leków, odzieży i wielu innych produktów, których „podróbki” (a raczej normalne produkty ,bo nie mam tu na myśli spodni z doszywaną metką jakiejś firmy z odzieżą sportową) będą po prostu droższe,gdyż tylko oryginały pozostaną na rynku!

  • anna

    Witam,
    Bardzo podoba mi się ten tekst. Interesuje mnie temat twoich badań, dotyczący zmian kulturowych zachodzących w Europie i filmy etnograficzne o których wspominasz w swoim opisie. Jeśli to jest możliwe proszę podeślij mi swoje artykuły i filmy etnograficzne. Pozdrawiam!